Po - Pá 8:00 - 15:30
St 8:00 - 14:00

Zákaznícky servis: 774 707 286

cartClear
Váš košík je prázdny
Novinky

Aktuálne informácie a oznámenia

Výroba bioplynu Ostravských vodáren a kanalizací

Ostravské vodárne a kanalizácia vyrába bioplyn

22 / 07 / 2022 Drviče kuchynského odpadu Späť na blog

Ostravské vodárne a kanalizácie zverejnili na svojom webe veľmi zaujímavý článok na tému vzniku bioplynu v čistiarni odpadových vôd.

Ako vzniká bioplyn na Ústrednej čistiarni odpadových vôd?

Na Ostravsku pribúda firiem, ktoré vyrábajú elektrinu či plyn bez toho, aby pri tom škodili životnému prostrediu. Ekológovia to vítajú. Na jednej strane Ostravsko často sužuje smog, na druhej strane tu ľudia aj firmy čoraz častejšie uplatňujú ekologické spôsoby výroby energie.

Nevyužívajú pritom len čisté prírodné zdroje ako slnko či vietor, ale aj odpadky alebo napríklad kaly.

„To sú vyhnívacie nádrže,“ ukazuje na trojici obrích valcových nádrží Kamila Šuraňová, vedúca strediska technológie ČOV. Ústredná čistiareň odpadových vôd, ktorú prevádzkujú Ostravské vodárne a kanalizácie, v rámci svojej čistiarenskej technológie premieňa znečistenie v pritekajúcej odpadovej vode na bioplyn. Z neho vyrábajú elektrinu a teplo. Ročne tu spracujú asi štyridsaťtisíc ton kalov. Zhromažďujú ich v troch vyhnívacích nádržiach, kde sa za teploty podobné ako má ľudské telo, 25 až 30 dní rozkladajú. Zatiaľ čo zvyškový vyhnilý kal sa mechanicky odvodňuje, mieša s vápnom a potom využíva pri rekultiváciách, bioplyn vzniknutý pri rozklade kalov sa zhromažďuje v plynojeme.

„Z bioplynu vyrábame v kogeneračných jednotkách elektrinu, ako sekundárny produkt vzniká teplo,“ vysvetľuje Kamila Šuraňová. Elektrická energia sa vyrába na 2 kogeneračných jednotkách, s celkovou kapacitou 800 kilowattov za hodinu a dodáva, že kogeneračné jednotky fungujú na princípe spaľovacieho motora. Teplo sa využíva na ohrev technológie. V súčasnej dobe sme vo výrobe elektrickej energie sebestační cca zo 40% a vo výrobe tepla úplne.

Internetový obchod www.weltservis.cz provozuje firma WELT SERVIS spol. s r.o. IČ: 25356275, DIČ: CZ25356275 se sídlem Třebovická 5046 / 59, 722 00 Ostrava - Třebovice.
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C vložka č. 9914.

Copyright © 2014-2024 WELT SERVIS spol. s r.o.