Samotná montáž
Postup montáže drvičov pre domácnosti a gastroprevádzky
1. Demontáž existujúceho sifónu
Pokiaľ bol drez už používaný a má inštalovaný sifón, je potrebné ho demontovať. Vyskrutkujte výpust drezu a povolením niektorej z matíc za sifónom ho oddeľte od ostatného potrubia. Postupujte opatrne a sifón stále pridržujte, aby sa Vám voda v ňom obsiahnutá nevyliala do skrinky alebo na zem. Preto majte pod drezom vždy pripravené vedro alebo misu, do ktorej sifón aj s jeho obsahom vložíte.
2. Úprava otvoru drezu
- V prípade, že je priemer otvoru drezu 9 cm, nevyžaduje žiadnu ďalšiu úpravu. Vstupné hrdlá domácich drvičov a niektorých priemyselných sú pre tieto otvory určené. Môžete rovno prejsť k montáži vstupného hrdla drviča podľa bodu 3.
- Ak je otvor drezu cca 5 cm, bude nutné ho upraviť a prispôsobiť pre hrdlo drviča špeciálnymi nami dodávanými prípravkami alebo drez vymeniť za nový s otvorom 9 cm.
Poznámka: Pred začatím úpravy otvoru sa presvedčte, že hrúbka nerezového plechu drezu nie je väčšia ako 1,5 mm. V stravovacích prevádzkach sa ešte dnes vyskytujú drezy s hrúbkou plechu 2 mm. Pokiaľ sa s týmto stretnete, zvoľte pre drvič radšej iný vedľajší drez pokiaľ je vyhovujúci alebo ho vymeňte za nový. Predídete tak poškodeniu prípravkov (strhnutie závitov, rozpadnutie ložísk, vyštipnutie britu).
Pozor! Priemer odtokového otvoru v dreze je možné upravovať iba pri nerezových drezoch. Keramické a granitové drezy upravovať nemožno!
Prestrihnutie a prelisovanie existujúceho malého otvoru na veľký vykonajte podľa nasledujúcich pokynov. Rozoberte prípravok prestrihu na dve časti. Diel so strižnými čepieľkami a vnútorným závitom položte zhora na otvor drezu. Zospod drezu dajte druhú opornú časť prípravku so skrutkou i ložiskami, a rukou zoskrutkujte časti prípravku cez drez opäť dohromady. Presvedčte sa, že spodný diel prípravku dolieha na drez celým obvodom. Niekedy môže čiastočne vadiť zospodu drezu nalepená asi 3 mm hrubá asfaltová hmota, ktorá sa bežne používa na útlm rezonancie a hluku dna drezu. Prekážajúcu časť prípadne odrežte. Pred úplným dotiahnutím je však ešte nutné prípravok navyše správne usadiť! Inak sa môže stať, že drez znehodnotíte! Horná časť prípravku sa musí umiestniť v pôvodnom otvore asymetricky, čo najďalej od okraja drezu smerom k stredu, ale iba tak, aby strižná hrana prípravku, najlepšie priamo jeden z čepieľok bol tesne za hranou pôvodného prelisu cca 1-2 mm, ktorý takto prekryje a tým aj zároveň odstrihne. To znamená, že zostane len otvor s čistou hranou po celom obvode, bez priehlbiny pôvodného zapustenia malej výpuste. Po prelisovaní by nám totiž táto priehlbina zostala práve v novo vytvorenej dosadacej ploche pre hrdlo a znemožnila tak jeho tesnosť pri použití dodávaného gumového tesnenia. Hlavným dôvodom posunutia nového otvoru viac do stredu drezu je následné umiestnenie lisovacieho prípravku, ktorému by mohli vadiť bočné steny drezu a navyše blízko okraja sa dno drezu už zvažuje a hrdlo spolu so zaveseným drvičom by nemuselo byť vo zvislej osi. Až teraz po presnom usadení a zaistení pozície prípravku dotiahnutím skrutky rukou, môžeme pomocou kľúča alebo račne začať ďalej doťahovať. Pred dokončením prestrihu, čo poznáte pohľadom zhora alebo tým, že uťahovanie ide už dosť stuha, musíte byť opatrnejší a prípravok zospodu zároveň držať druhou rukou. Po dostrihnutí totiž celý prípravok drezom prepadne a mohol by Vás týmto zraniť alebo dopadnúť na dno skrinky a poškodiť ich. Na prevádzkach môže pád spôsobiť rozbitie dlažby.
Prelisovanie lemu otvoru na zapustenie a správne usadenie vstupného hrdla drviča. Naneste olej alebo tuk na dno drezu okolo otvoru, aby sa zaistilo ľahké vyťahovanie plechu pri lisovaní. Rozoberte prípravok prelisu na dve časti. Usaďte hornú časť s vnútorným závitom do vytvoreného otvoru, kde musí presne zapadnúť a potom zospodu drezu začnite uťahovať spodnú časť prípravku so skrutkou a ložiskami. Pri tenkostenných drezoch nedoťahujte hneď na maximum! Pri lisovaní sa dno drezu môže menej či viac vlniť, neznepokojujte sa. Toto zvlnenie sa po povolení prípravku vráti opäť do relatívnej roviny, ale pri spomínaných tenkostenných drezoch to nebýva pravidlom. Preto je potrebné doťahovať postupne, opäť povoľovať a kontrolovať či sa zvlnenie ešte vracia a porovnáva alebo už čiastočne zostane. Pokiaľ už zvlnenie nemizne, je potrebné zvoliť kompromis medzi miernym zvlnením dna, ktoré ešte nie je tak viditeľné a hĺbkou prelisovaného lemu na zapustenie a usadenie hrdla, ktoré už je v tomto okamihu spravidla dostačujúce. Pokiaľ by výnimočne zákazník poukazoval na túto skutočnosť, je potrebné mu vysvetliť, že sa jedná o kompromis a jediné možné riešenie, ktoré mu ušetrí náklady na kúpu nového drezu s originálnym veľkým otvorom. Po dokončení lisovania demontujte prípravok.
3. Umiestnenie tlačidla pneuspínača
Pokiaľ nebude použité iné alternatívne ovládanie. Pred začatím vŕtania otvoru sa presvedčte, že umiestnenie tlačidla pneuspínača a dotiahnutie jeho matice zospodu pod doskou a drezom nič nebráni a je pre neho dostatok priestoru. Môže vadiť podporná výstuha pracovnej dosky, úchyty drezu alebo iné komponenty. Niektoré zábrany sa dajú čiastočne odstrániť alebo upraviť tak, aby nebola zmenená ich pôvodná funkcia, ale vyžaduje to čas navyše, takže pokiaľ to nie je nutné vyhnite sa im. Teraz vyskrutkujte maticu z tela spínača a položte, prípadne vycentrujte na stanovenom mieste drezu alebo prac. dosky. Vnútorný otvor matice obkreslite na drez liehovou fixkou. Označte si stred a odvŕtajte otvor primeraný na vsadenie skrutky malého prípravku prestrihu. Je možné použiť buď kvalitný kužeľový vrták, ktorý priamo postupne dosiahne otvor pre skrutku prípravku alebo menší vrták do nerezu cca 7 mm, ktorým vyvŕtate niekoľko otvorov tesne vedľa seba po menšej kružnici a spoje potom prestrihnete nožnicami na plech. Väčšie otrepy musíte zbrúsiť natoľko, aby šlo skrutku prípravku otvorom ľahko prestrčiť. Prípravok prestrihu spínača je obdobný ako na úpravu otvoru drezu, len v menšom prevedení. Praktickejšie je ho použiť tak, že sa skrutka doťahuje nad drezom, kde je viac miesta na pohyb račne alebo kľúča. Pri tlačidlách, ktoré nemajú vlastné gumové tesnenie použite na vytesnenie silikónový tmel.
4. Príprava drviča
Vyberte drvič z krabice, ale dávajte pozor a pridržujte ho aj zospodu. Bajonetová upínacia matica nemusí byť úplne dotiahnutá a pokiaľ uchopíte drvič iba za hrdlo, môže sa oddeliť a spadnúť na zem. Postavte drvič najlepšie na stôl a oddeľte jeho hrdlo pootočením bajonetovej upínacej matice. V komore drviča nájdete ostatné komponenty, koleno, zátku a inštalačný materiál. Teraz upevnite zvisle koleno na drvič podľa pokynov užívateľského manuálu kapitola 4. PRIPOJENIE ODPADOVÉHO KOLENA. Najprv navlečte na koleno kovovú prírubu, potom gumové tesnenie drážkou na krúžok zakončení kolena. Pokiaľ budete potrebovať cez drvič napojiť prepad drezu alebo umývačku, vyrazte kolíkom alebo skrutkovačom záslepku voliteľného vstupu podľa pokynov užívateľského manuálu kapitola 3. PRIPOJENIE UMÝVAČKY (podľa potreby).
5. Montáž vstupného hrdla drviča
Pokiaľ nie je drez nový, je po demontáži pôvodnej výpuste, alebo po úprave otvoru prípravky, je nutné zotrieť prípadné nečistoty po pôvodnej výpusti alebo odstrániť zvyšky použitého oleja pri prestrihovaní a lisovaní. Po očistení a odmastení predovšetkým dosadacej plochy otvoru, môžete pristúpiť k montáži už oddeleného vstupného hrdla drviča do drezu podľa pokynov užívateľského manuálu kapitola 1. KOMPONENTY A INŠTALÁCIA MONTÁŽNEJ ZOSTAVY.
6. Napojenie odpadu
Najvhodnejšie napojenie drviča na odpad je priamo cez vlastný sifón a najkratšou priamou cestou na odpad v stene. Pokiaľ je drvič inštalovaný na dvojitý drez, neodporúča sa využívať pre drvič aj výpust druhého drezu jeden spoločný sifón. Za určitých okolností sa do druhého drezu môže tlačiť drvená zmes, prípadne voda pri vypúšťaní plného drezu. Tiež môže byť počuť hluk alebo zabublanie. Preto použite priamo pri stene odbočku, do ktorej privediete dve samostatné vetvy, zvlášť drvič s vlastným sifónom a zvlášť výpust so samostatným sifónom a prispôsobeným zostávajúcim potrubím . Teraz pomocou bajonetovej upínacej matice zaveste drvič na vstupné hrdlo drezu. Pozri. pokyny užívateľského manuálu kapitola 5. PRIPOJENIE DRVIČA K MONTÁŽNEJ ZOSTAVE.
Aj pri úplnom zaistení bajonetovej matice, môžete drvičom otáčať a prispôsobiť si tak jeho polohu k odpadovému potrubiu. Je to rovnaké, ako pri rúrkach HT systému, ktorými je možné aj počas prevádzky hýbať bez straty tesnosti. Zhodnoťte situáciu a pokúste sa nájsť najoptimálnejší variant spojenia drviča s odpadom a prípadne pri dvojitom dreze aj s ostatným potrubím, tak aby sa zachovalo čo najviac miesta v skrinke pod drezom pre kôš, čistiace prípravky alebo riad. Súčasne dbajte na to, aby hadica s ťažítkom mala voľný priestor a nezachytávala o inštalácie, ktoré následne zhotovíte, pokiaľ je pre drez použitá batéria s vyťahovacou koncovkou - sprchou. Porovnajte výšku odpadu v stene s vyústením kolena na drviči. Odpad v stene by nemal byť vyššie ako je prírubou prichytené koleno k drviču. Pozri. informácie z "Pred montáži - 4. Posúdenie odpadu"
Zostavte sifón, namontujte ho k odpadovému kolenu drviča a teraz zistíte či výškové nastavenie na sifóne vyhovuje a je možné docieliť priame vodorovné napojenie na odpad v stene. Pokiaľ je odpad vyššie dá sa sifón namontovať obrátene viď. nahliadnite do fotogalérie. V tomto prípade sa iba montérovi komplikuje možnosť plynulej regulácie na sifóne a musí rúrku sifónu presne na danú výšku skrátiť. Týmto spôsobom sa môžeme dostať aj na rovnakú výšku vodorovného výstupu drviča a odpadu v stene. Ďalšou možnosťou je tiež vytvorenie vlastnej pachovej uzávery - sifónu priamo z odpadových kolien. Pre zníženie vyústenia odpadu obyčajne stačí upraviť a znížiť sklon odpadovej rúrky, pokiaľ vedie okolo steny alebo v horšom prípade, keď je potrubie vedené v stene – priečke, je potrebné vysekanie a úprava potrubia priamo v stene. Tieto prípady sa však vyskytujú veľmi ojedinele, a to iba pri amatérskych alebo neodborných úpravách pri vlastných rekonštrukciách bytových objektov. Neodporúčame u drvičov používať tvarovateľné flexibilné sifóny tzv. husie krky. Majú v prelisoch veľmi tenkú stenu, ktorú môžu tlakom hnanej čriepky drveného odpadu čoskoro vybrúsiť. Navyše drvič v tomto prípade nie je nijako zaistený proti prípadnému pootočeniu, ku ktorému má pri štarte tendenciu a hlavne vytvorený oblúk zápachovej uzávery si neudrží svoj tvar, ale tlakom vháňaný odpad spôsobí jeho rozťahovanie až do tej miery, že celý leží na dne skrinky rôzne pokrútený a každú chvíľu sa môže upchať. Takéto napojenie je zdrojom skoré netesnosti, reklamácie a nespokojnosti zákazníka. Nezabudnite napojiť prepad drezu alebo umývačku, pokiaľ je potreba. Napojenie umývačky viď. kapitola 3. PRIPOJENIE UMÝVAČKY (podľa potreby). Na napojenie prepadu použite práčkovú hadicu, ktorú skráťte na príslušnú dĺžku. Jeden koniec s originálnym gumovým zakončením nasuňte na vývod z drviča alebo pokiaľ je už využitý na umývačku, tak na voliteľné vyústenie v odpadovom kolene (iba pri niektorých modeloch) a druhý koniec vsuňte do rúrky prepadu a zatesnite silikónovou páskou alebo tmelom. Pokiaľ hadica na vyústenie prepadu nepasuje, má napr. rovnaký priemer, použite zmršťovaciu bužírku s vnútorným lepidlom, ktorá sa po nahriatí teplovzdušnou pištoľou prispôsobí a tesne objíme hadicu aj rúrku prepadu. Bužírka je k dostaniu v predajniach elektroinštalačného materiálu alebo je možné ju objednať cez našu firmu.
7. Elektroinštalácia
Pozri. pokyny užívateľského manuálu kapitola 2. ELEKTRICKÉ ZAPOJENIE.