Pred montážou
Zhodnotenie dôležitých bodov pred montážou drviča kuchynského odpadu svojpomocne
1. Zapojená vodovodná batéria
Pred montážou drviča je vhodné mať už inštalovanú vodovodnú batériu. Obrátený postup sa neodporúča, pretože po namontovaní drviča sa trochu zhorší prístup a pokiaľ by inštaláciu vykonávala až po Vás iná firma, môže svojou neopatrnosťou poškodiť Vami vykonanú inštaláciu. Čo môže byť neskoršou príčinou reklamácie, s ktorou sa zákazník obráti v prvom rade na Vás. (príklad: vytrhnutá vzduchová hadička spínača, zásadné pohnutie sifónom alebo drvičom vedúce k netesnostiam).
2. Pevne usadený drez
Zle upevnený drez môže spôsobovať vibrácie a zvýšený hluk. V stravovacích prevádzkach môže pohyb celého drezového stola spôsobiť množstvo nepríjemností. V lepšom prípade dôjde k uvoľneniu spojov na odpadovom potrubí, čo spôsobí presakovanie alebo rovno k vytrhnutiu odpadovej rúrky a úniku vody na zem. Uchytenie stola musí odolávať rôznym nárazom vozíkmi, hrncami atď., preto dbajte na jeho riadne upevnenie.
3. Priemer otvoru v dreze
Musí byť 9 cm. Tento väčší otvor je v dnešnej dobe už štandardný pri novších a kvalitných typoch drezov. Pokiaľ je otvor menší, je možné ho pri nerezových drezoch upraviť pomocou špeciálneho prípravku, ktorý čisto prestrihne požadovaný otvor a zároveň vytvorí prelisovanie nutné na zapustenie a správne dosadnutie hrdla drviča. Nie je možné upraviť drezy smaltové, keramické alebo s príliš slabým plechom. Pri priemyselných drvičoch sa úpravy drezov riešia individuálne podľa zvolených komponentov na uchytenie, takže sa môže jednať aj o vevarovaní misy alebo adaptéra.
4. Posúdenie odpadu
Domáci drvič je konštruovaný na priemer odpadového potrubia 40 mm a viac. Väčšie priemyselné typy majú výstup 50 mm, takže vyhovujúce napojenie na ďalšie potrubie je 50 mm a viac. Následne odporúčané výšky odpadu sú iba orientačné, pretože zároveň záleží na výške pracovnej dosky a hĺbke drezu. Pokiaľ potrebujete presný údaj, môžete ho vypočítať zo získaných údajov miesta realizácie a schémy konkrétne vybraného modelu drviča. Výška odpadovej rúrky pod drezom by mala byť najlepšie 35 - 40 cm na stred rúrky - merané od zeme. V mnohých prípadoch sú odpady podľa starých noriem o niečo vyššie, ale pokiaľ je to cca do 52 cm nie sú potrebné žiadne zásadné úpravy. Pokiaľ je odpad ešte vyššie, nebude stáť hladina vody len v sifóne, ale aj v spodnej časti komory drviča pod rotačným tanierom, čo ešte drviču nevadí. Pokiaľ sa však hladina vody drží viditeľne na dne, čo je vidieť pohľadom z drezu cez hrdlo a to viac ako 5 mm nad rotačným tanierom, bude už mať pri zapnutí drviča voda tendenciu špliechnuť aj cez ochrannú manžetu do drezu, takže je nutné upraviť a znížiť odpad, čo môže obnášať aj vysekanie muriva.
5. Prívod el. energie
Pripojenie drviča sa vykonáva na najbližšiu zásuvku, najlepšie dostupnú priamo pod drezom. V domácnostiach je tiež možné využiť predlžovaciu šnúru. Na prevádzkach je vhodné priame vyústenie v el.krabici s krytím proti vode. Zapojenie by mala vykonávať kvalifikovaná osoba podľa platných bezpečnostných predpisov.
6. Umiestnenie tlačidla pneuspínača
Pokiaľ možno konzultujte najprv so zákazníkom vrátane odporúčaní najvhodnejšieho miesta v dreze alebo pracovnej doske. Tlačidlo by malo byť čo najbližšie k ovládaniu batérie, pretože drvič sa zapína a vypína vždy v súčinnosti s vodou.
(Vyššie uvedené iba pokiaľ nie je zvolený iný spôsob ovládania: kolískový vypínač zabudovaný vopred do steny pred obkladaním alebo dodatočne iba nalepeným bezdrôtovým spínačom s vlastnou batériou, ktorý rádiovým signálom ovláda elektroniku umiestnenú v skrinke pod drezom a dáva tak impulz drviču).