Po - Pá 8:00 - 15:30
St 8:00 - 14:00

Zákaznícky servis: 774 707 286

cartClear
Váš košík je prázdny

Príprava na inštaláciu

Pred montážou drviča

Posúdenie odpadu pre napojenie

Priemer odpadovej rúrky vyhovuje vždy. Domáci drvič je konštruovaný na priemer odpadového potrubia 40 mm a viac. Výška odpadovej rúrky v stene by nemala byť vyššie ako výtokový otvor drviča. Pre montáž bez nutnosti úpravy vášho existujúceho odpadového potrubia nesmie byť vzdialenosť medzi dnom drezu a stredom odpadovej rúrky v stene menšia ako 16 cm.

Nižšie uvedené varianty a udávané výšky odpadu sú iba orientačné, vychádzajúce z najčastejšie používaných štandardov. Záleží na výške pracovnej dosky a hĺbke drezu, ktorá môže byť iná. Pokiaľ potrebujete presný údaj, musíte ho vypočítať zo získaných údajov z miesta realizácie u vás a schémy konkrétne vybraného modelu drviča, ktorý nájdete v "kapitole 9. technické nákresy a rozmery" užívateľského manuálu alebo priamo v sortimente v parametroch u jednotlivých drvičov ako položka "rozmery drviče".

Varianty:

  • Výška odpadovej rúrky pod drezom by mala byť najlepšie 35 - 40 cm merané od zeme na stred rúrky. Všeobecne platí: čím nižšie, tým lepšie.
  • V mnohých prípadoch sú odpady podľa starých noriem o niečo vyššie, ale pokiaľ je to cca do 52 cm od zeme, nič sa nemení, len je potrebné použiť sifón s väčším rozsahom pre nastavenie výškovej tolerancie alebo ho namontovať obrátene. V tomto prípade sa iba montérovi komplikuje možnosť plynulej regulácie na sifóne a musí rúrku presne na danú výšku skrátiť. Ďalšou možnosťou je tiež vytvorenie vlastnej pachovej uzávery - sifónu priamo z odpadových kolien.
  • Pokiaľ je odpad ešte vyššie, nebude stáť hladina vody len v sifóne, ale aj v komore drviča, čo v podstate drviču nevadí, len pri jeho zapnutí môže mať voda tendenciu špliechnuť do drezu. Na zníženie vyústenia odpadu obyčajne stačí upraviť sklon odpadovej rúrky, ak vedie okolo steny. Niekedy je však potrebné vysekanie a úprava potrubia priamo v stene. Tieto prípady sa však vyskytujú veľmi ojedinele, a to iba pri amatérskych alebo neodborných úpravách pri vlastných rekonštrukciách bytových objektov.

Prívod el. energie 220/240V zakončený v zásuvke alebo el.krabici pod drezom.

Pripojenie drviča sa vykonáva spravidla na najbližšiu zásuvku cez vypínač. Podľa umiestnenia a druhu zvoleného vypínača, je možné následne riešiť ovládanie (Zapínanie a vypínanie) drviča niekoľkými spôsobmi podľa Vášho uváženia.

Varianty:

Navyše môžete inštalovať aj prídavný poistný vypínač na skrytom mieste ako detskú poistku.

  • Najčastejšie používaným variantom je ovládanie pneu - tlačidlom umiestneným priamo vo voľnej ploche drezu alebo pracovnej doske (viď obrázok). Toto ovládanie je najbezpečnejšie! Stlačením piestka tlačidla sa hadičkou prenáša impulz v podobe tlaku vzduchu do samostatnej krabice inštalovanej pod drezom, kde sa tento impulz sníma pneumatickým vypínačom, ktorý následne otvára alebo uzatvára prívod el. prúdu k drviču. Táto varianta nevyžaduje žiadne predchádzajúce prípravy a je možné ju použiť kedykoľvek.
  • Ďalším variantom môže byť napojenie drviča priamo do zásuvky alebo el. krabica pod drezom (pozri obrázok). Zapojenie tejto zásuvky je vopred prevedené tak, že prívod el. prúdu sa ovláda štandardným kolískovým vypínačom umiestneným nad kuchynskou doskou na stene, pokiaľ možno čo najbližšie drezu alebo niekde vedľa zásuviek pre ostatné kuchynské spotrebiče. Túto variantu je potrebné brať do úvahy už pri stavebných úpravách pred montážou kuchynskej linky. Dodatočná inštalácia vyžaduje zložitejšie zásahy.
  • Alternatívnym variantom je použitie nožného spínača alebo využitie kompletu diaľkového bezdrôtového spínača s vlastnou batériou a prijímača, kde odpadá nutnosť dodatočného privádzania el. inštalácia a je možné ho umiestniť prakticky kdekoľvek bez toho, aby došlo k porušeniu bezpečnostných predpisov. Spínač sa jednoducho priskrutkuje alebo prilepí na určené miesto.

Zapojená vodovodná batéria a pevne usadený drez.

Zle upevnený drez môže spôsobovať vibrácie a hluk.

Priemer otvoru v dreze musí byť 9 cm.

Tento otvor je v dnešnej dobe už štandardný pri novších a kvalitných typoch drezov. Pokiaľ je otvor menší, je možné ho pri nerezových drezoch upraviť pomocou špeciálnych prípravkov, ktoré čisto prestrihnú požadovaný otvor a zároveň vytvoria prelisovanie nutné na zapustenie a správne dosadnutie hrdla drviča.

Nie je možné upraviť drezy smaltové, keramické alebo s príliš slabým plechom.

Odporúčanie:

U nás sú zavedené a známe viac malé otvory výpuste cca 5 cm, ale prechádza sa postupne na 9 cm, takže pri nákupe nového drezu sa menší otvor vyskytuje iba pri drezoch staršej výroby, dopredaji zásob alebo drezoch predávaných v akciách rôznych marketov, ktoré sú navyše v rámci úspory materiálu z veľmi tenkého plechu a malej hĺbky dna asi 11 – 13 cm, čo zhoršuje úžitkové vlastnosti. Hĺbka nie je na prvý pohľad viditeľná, ale hrá dôležitú úlohu. Dobrý drez by mal mať hĺbku okolo 18 – 20 cm.

Internetový obchod www.weltservis.cz provozuje firma WELT SERVIS spol. s r.o. IČ: 25356275, DIČ: CZ25356275 se sídlem Třebovická 5046 / 59, 722 00 Ostrava - Třebovice.
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C vložka č. 9914.

Copyright © 2014-2024 WELT SERVIS spol. s r.o.